fbpx
Przejdź do treści

Czym jest insider trading ?

Z terminem „insider trading” mogłeś się spotkać czytając artykuły z branży finansowej. Kiedy to zdarzenie ma miejsce, może mieć wpływ na cenę akcji spółki. Ale co to jest? Jak to wpływa na inwestorów? W tym artykule udzielimy odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Insider Trading - co to jest wykorzystanie informacji poufnych?

„Insider trading” w języku polskim oznacza „wykorzystywanie informacji poufnych”.

Insider Trading to zakup lub sprzedaż akcji spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych przez osobę, która posiada dostęp do informacji poufnych i wykorzystuje je na swoją korzyść.

W wielu krajach wykorzystywanie informacji poufnych jest przestępstwem, ale regulacje prawne znacznie się od siebie różnią, podobnie jak konsekwencje wyroku skazującego.

Za insider trading w Polsce grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności lub grzywna, która może wynosić nawet 5 milionów złotych.

Być może najłatwiej wyjaśnić tę koncepcję na przykładzie.

Przykład wykorzystania informacji wewnętrznych

Kilka dni przed opublikowaniem przez firmę X wyników rocznych, jeden z jej dyrektorów ujawnia znajomemu, że firma X osiągnęła wyniki znacznie powyżej oczekiwań, przekraczając wszelkie prognozy dotyczące rocznych zysków.

▶ Jeśli ten znajomy kupi akcje spółki X, spodziewając się, że nadchodzące wyniki spowodują wzrost ich ceny, zanim ta informacja zostanie upubliczniona, obaj byliby winni wykorzystywania informacji poufnych.

Nawet gdyby dyrektor w naszym przykładzie nieumyślnie ujawnił informacje lub przypadkowo zostawił informacje w miejscu, w którym można je przeczytać, to i tak zostałoby wszczęte dochodzenie i prawdopodobnie ów dyrektor zostałby postawiony w stan oskarżenia.

Insider trading - w jaki sposób znaleźć ludzi, którzy wykorzystują informacje poufne do inwestowania?

Ludzie codziennie kupują i sprzedają poszczególne akcje w godzinach otwarcia giełdy. Jak więc znaleźć insider traderów, wśród wielu inwestorów handlujących akcjami?

Rynki finansowe są silnie regulowane i istnieją zespoły ludzi, których głównym zadaniem jest obserwowanie rynków oraz wychwytywanie aktywności, wydającej się podejrzaną lub niezwykłą.

Kiedy spółka notowana na giełdzie publikuje dokument, mający istotny wpływ na cenę akcji, jest bardzo prawdopodobne, że osoby odpowiedzialne za nadzór, wrócą do handlu sprzed ogłoszenia wyników i przyjrzą się wszelkim nietypowym i podejrzanym transakcjom.

Przykład

Wracając do wcześniejszego przykładu, kiedy nasz inwestor zdał sobie sprawę, że roczne wyniki Spółki X prawdopodobnie spowodują wzrost ceny jej akcji, kupuje pakiet akcji Spółki X wart 100 000 USD tuż przed publikacją raportu.

Jeśli regulator rynku uzna tę dużą transakcję za celowo wykonaną tuż przed ogłoszeniem rocznych wyników, prawdopodobnie podejmie działania i zbada sprawę. Gdyby dochodzenie ujawniło, powiązanie inwestora z jednym z dyrektorów firmy X, regulator miałby powód, aby zintensyfikować swoje dochodzenie.

Podobnie, gdyby regulator zauważył dużą transakcję od kogoś, kto nigdy nie inwestuje lub zwykle inwestuje w niewielkim rozmiarze, wzbudziłoby to podejrzenia.

Tak więc, jeśli masz przyjaciela lub członka rodziny, który pracuje w spółce notowanej na giełdzie i od czasu do czasu możesz otrzymywać poufne, niepubliczne informacje, które mogą wpłynąć na cenę akcji, nie ulegaj pokusie kupna lub sprzedaży akcji w oparciu o te informacje!

Dlaczego insider trading jest nielegalny?

Mówiąc najprościej, wykorzystywanie informacji poufnych jest nielegalne, ponieważ jest uważane za niesprawiedliwe dla inwestorów, którzy nie mieli dostępu do kluczowych informacji na podstawie których dokonano transakcji.

Organizacje takie jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA i Financial Conduct Authority (FCA) w Wielkiej Brytanii nadzorują rynki finansowe i starają się utrzymać równe szanse dla wszystkich uczestników handlu.

Był czas, kiedy wykorzystywanie informacji poufnych było całkowicie legalne na większości rynków i postrzegane to, jako „przestępstwo bez ofiar”.

Ale wyobraź sobie, że sprzedajesz akcje osobie posiadającej dostęp do informacji poufnych tuż przed publikacją wyników. Następnie widzisz dramatyczny wzrost ceny tych akcji. Pomyśl teraz przez chwilę… jak byś się czuł w takiej sytuacji? Prawdopodobnie nie sprzedałbyś swoich akcji, znając te same informacje i mógłbyś osiągnąć wysokie zyski. Z tego punktu widzenia, jest bardziej oczywiste, że tak naprawdę nie jest to przestępstwo bez ofiar.

Czy osoby mające dostęp do informacji poufnych mogą kupować akcje?

Dyrektorzy firm, pracownicy i osoby bliskie obu grup mogą swobodnie kupować i sprzedawać udziały w danej spółce. Jednak na rynkach rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania i UE, muszą zadeklarować swoją działalność właściwemu organowi. Jeśli później okaże się, że posiadali niepubliczne informacje o cenach, ich aktywność zostanie sprawdzona.

Aby uniknąć problemów, większość spółek notowanych na giełdzie ma zasady, które uniemożliwiają jakiemukolwiek „insiderowi” dokonywanie transakcji w okresie poprzedzającym ogłoszenia poufnych informacji, takich jak wyniki roczne. Ewentualnie obrót akcjami może wymagać uprzedniego uzyskania wewnętrznego zezwolenia.

Informacje o kupnie i sprzedaży udziałów w spółce przez jej dyrektorów i ich bliskich współpracowników są publicznie dostępne i co tydzień publikowane w różnych mediach finansowych, takich jak Financial Times czy Investors Chronicle.

Istnieją nawet produkty, które dokonują o wiele głębszej analizy, na przykład przedstawiając historię biznesową poszczególnych dyrektorów i oceniając każdego dyrektora, czyli osobę z wewnątrz, pod kątem zyskowności jego działań w przeszłości. W końcu inwestowanie przez wtajemniczonych nie jest nielegalne – jest niezgodne z prawem jedynie w oparciu o poufne informacje, które nie są publiczne.

Kto jest uważany za „insidera”?

“Insiderzy” to nie tylko ludzie, którzy pracują w określonej firmie. Zasady dotyczą również innych osób spoza firmy, które natrafiają na wrażliwe informacje finansowe: bankierów, zarządzających funduszami, prawników, księgowych itp.

Kilka lat temu był nawet przypadek obrotu poufnymi informacjami, którego źródłem była… drukarnia. Była to wyspecjalizowana drukarnia, która często zajmowała się wrażliwymi dokumentami, takimi jak raporty roczne i prospekty finansowe. Jeden z pracowników zdał sobie sprawę, na temat wagi tych informacji i aby z nich skorzystać, zorganizował wokół siebie grupę ludzi. Wszystko działało dobrze, dopóki grupa nie została zidentyfikowana.

Dlaczego ważne jest, aby inwestorzy rozumieli znaczenie „Insider tradingu”?

Prawdopodobnie myślisz: „Co to ma wspólnego ze mną? Nie jestem dyrektorem spółki notowanej na giełdzie i nie mam dostępu do żadnych niepublicznych informacji, które mogłyby przynieść korzyści moim inwestycjom”.

Chociaż może tak być, jednym z problemów związanych z wykorzystywaniem informacji poufnych jest to, że nie tylko skutkuje to wysokimi grzywnami i możliwymi wyrokami pozbawienia wolności dla wspólników, ale może również mieć negatywny wpływ na działania zaangażowanej firmy.

Amazon – przykład konsekwencji inside tradingu

Najnowszy przykład wykorzystywania informacji poufnych i jego wpływu na cenę akcji można znaleźć na spółce Amazon.

➤ 28 września 2020 roku SEC oskarżyła byłego dyrektora finansowego firmy Amazon i dwóch członków jego rodziny o wykorzystywanie informacji poufnych. Miało to przypuszczalnie miejsce między styczniem 2016 r., a lipcem 2018 r., i przyniosło tym osobom zysk w wysokości ok. 1,4 mln USD.

➤ 5 listopada 2020 roku mąż byłego dyrektora finansowego Amazona przyznał się do zarzutów. Kiedy rynek otworzył się następnego dnia – 6 listopada, na co wskazuje pionowa czerwona linia na poniższym wykresie, cena akcji Amazon spadła o ponad 2% do 3248,11 USD.

Kurs akcji odrobił większość strat w ciągu dnia i zamknął się na poziomie 3 308,91 USD. Jednak po wznowieniu handlu w poniedziałek, 9 listopada, kurs akcji Amazon otworzył się na poziomie 3124,44 USD. Spadek o ponad 5,5% w ciągu weekendu, co ilustruje luka cenowa. Następnego dnia trend spadkowy był kontynuowany.

Handel akcjami Amazon, a także wieloma innymi znanymi spółkami z rynku amerykańskiego i z giełd światowych jest możliwy na naszej platformie MetaTrader5 – tak, na rynkach można zarabiać i nie trzeba być inside traderem, przekonaj się sam.

Oficjalny Kanał Sygnałowy Telegram

Dołącz Już Teraz !

Wszystkie nasze aktualne wyniki , promocje , dostęp oraz aktualne informacje !

Dostęp Traderski VIP

Zapraszamy Również do Działu Crypto

Czy mogę wykorzystać te informacje na swoją korzyść?

Niestety, podobnie jak w przypadku wielu kluczowych wydarzeń, zanim zdasz sobie sprawę z zaistnienia sytuacji dotyczącej wykorzystywania informacji poufnych, będąc akcjonariuszem danej spółki, może być za późno na podjęcie działań.

Jednak dla tych, którzy nie mają jeszcze akcji danej spółki, wyrok dotyczący „wykorzystywania informacji poufnych” może stanowić okazję do inwestycji.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem udziałów w firmie, w której wykryto wyciek poufnych informacji, zła prasa prawdopodobnie spowoduje spadek ceny akcji tej spółki.

Sprytny inwestor, który ogólnie wierzy w akcje tej spółki i przewiduje, że ten chwilowy zamęt w końcu minie, może pokusić się o zakup pakietu akcji po niższej cenie.

Wracając do naszego przykładu z Amazonem, gdybyśmy kupili akcje tuż przed zamknięciem rynku 10 listopada 2020 r., zapłacilibyśmy około 3045 USD. Wcześniej, tuż przed ujawnieniem insider tradingu cena wynosiła 3320 USD – różnica jest więc spora.

Insider trading – przemyślenia końcowe

Istnieją osoby, twierdzące, iż wykorzystywanie informacji poufnych nie powinno być piętnowane. Powołują się one na inne branże, w których ludzie mogą swobodnie korzystać z lepszej wiedzy niż ich konkurenci.

Jednak, jak przedstawiliśmy powyżej, nie bez powodu insider trading w świecie inwestycji jest nielegalny. Regulatorzy rynkowi starają się zapewnić, aby rynki finansowe pozostawały możliwie jak najbardziej sprawiedliwe dla wszystkich ich uczestników.

Jeśli poczułeś się zainspirowany do rozpoczęcia inwestowania lub tradingu w oparciu o publiczne informacje, być może ucieszy Cię fakt, że z kontem Admirals Invest.MT5 możesz kupować akcje i fundusze ETF (Exchange Traded Funds) z największych światowych giełd!

Inne korzyści płynące z posiadania tego konta to:

  • Możliwość otwarcia rachunku z minimalnym depozytem w wysokości zaledwie 1 euro
  • Darmowy dostęp do danych rynkowych w czasie rzeczywistym
  • Możliwość inkasowania wypłacanych przez spółki dywidend

Twoja Ocena Artykułu

Ostrzeżenie : Pamiętaj, że każde inwestowanie wiążę się z ryzkiem !

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 71% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD.  Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.

Informacje, materiały, wyliczenia oraz dane publikowane w serwisie internetowym mają wyłącznie charakter informacyjny i reklamowy, w szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa finansowego lub udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zawartość serwisu nie stanowi i nie może być traktowana jako usługa doradztwa inwestycyjnego.

Nie Przegap Swojej okazji

2024 rok notuje 776 % wzrostu wartości aktywów inwestycyjnych!

0

Nowych Traderów dołączyło do Ekipy XaaN !

Zadowoleni z Usługi 92%
0 %

Akcji podjętych za pomocą Naszych strategii zakończyło się sukcesem !