Jak bezpieczniej inwestować na giełdzie i zminimalizować ryzyko strat? Takie pytanie może zadawać sobie wielu inwestorów, którzy z jednej strony chcieliby, aby ich kapitał się powiększał, a z drugiej strony nie chcieliby być świadkami dużych strat na rachunku maklerskim. Na rynkach finansowych panuje powiedzenie – nie ma zysku bez ryzyka. Teoretycznie im większy potencjalny oczekiwany zysk, tym symetrycznie większe ryzyko. Jeśli inwestor spodziewa się stóp zwrotu rzędu kilkuset procent, jak np. na rynku kryptowalut, to musi być świadomy tego, że w krótkim czasie rynek ten potrafi spaść o kilkadziesiąt procent. Tymczasem jeśli inwestor oczekuje stopy zwrotu na poziomie kilku lub kilkunastu procent, to przyjmuje do wiadomości, że np. teoretycznie ryzyko takiej inwestycji może przynieść spadek 10 czy 15 procent.
Ryzyko samo w sobie nie jest niczym złym, nie jest przeszkodą, jest rzeczą, którą trzeba zaakceptować, jeśli uczestniczy się w obrocie na rynkach finansowych. Jednak to, co jest kluczowe dla inwestora w kwestii tego, jak bezpiecznie inwestować pieniądze, to jego skłonność do ryzyka. Powinieneś zrozumieć, jaki rodzaj ryzyka jesteś skłonny podjąć, inwestując swoje pieniądze, oraz jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich inwestycji. Ponieważ każdy człowiek jest inny, to inaczej będzie też podchodzić do akceptacji strat i zysków. Jeden trader nie będzie miał problemu emocjonalnego i psychologicznego ze stratą rzędu 30-50 proc. stanu rachunku. Natomiast inna osoba może być przerażona, widząc spadek rachunku o 5 czy 10 proc.
Określ zatem swoją tolerancję na różne rodzaje ryzyka. Każda inwestycja wiąże się z nim w pewnym stopniu. Zrozumienie rodzaju ryzyka lub kombinacji rodzajów ryzyka ma zasadnicze znaczenie dla jego zmniejszenia i co za tym idzie bezpieczeństwa inwestowania na giełdzie. To co jest najważniejsze, aby czuć się komfortowo w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, to przede wszystkim wiedza o tym, że warto inwestować tylko tyle pieniędzy, ile można stracić. Oznacza to, że na rynek powinny trafiać tylko takie pieniądze, które nie są potrzebne do regulacji bieżących zobowiązań, jak rachunki, płatności, rozliczenia z kontrahentami itp.
Następnie musisz być świadomy istnienia wielu klas aktywów, które masz do wyboru. Możesz inwestować w akcje, surowce, waluty, ETFy, kryptowaluty. Same te klasy aktywów też dzielą się na te bardziej bezpieczne, czyli mniej zmienne, i na te bardziej ryzykowne, czyli bardziej zmienne. Np. akcje spółki Coca – Cola wydają się tworzyć o wiele spokojniejsze trendy niż akcje spółki Tesla. Podobnie na rynku walutowym, kurs USD/CHF czy EUR/GBP może mieć mniejszą zmienność niż kurs GBP/JPY czy EUR/JPY. Zmienność danego rynku może od razu podpowiadać, które z nich mogą być bardziej bezpieczne i mniej ryzykowne czy odwrotnie.